MPLCG0530L2R2
DigiKey Part Number
399-10985-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10985-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10985-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLCG0530L2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 4.5A 36.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 36.4mOhm Max Nonstandard Low DCR, Low Loss
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLCG0530L2R2 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
36.4mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Low DCR, Low Loss
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
5A