MPEV1D0630L2R2
DigiKey Part Number
399-MPEV1D0630L2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D0630L2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D0630L2R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D0630L2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 8.7A 18.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 8.7 A 18.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPEV1D0630L2R2 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18.3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
9A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)