EDH107M063S9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 58.658
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 882
Panasonic Industry
In Stock: 783
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
Taiyo Yuden
Nichicon
Nichicon
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH107M063S9PAA
DigiKey Part Number
EDH107M063S9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH107M063S9PAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH107M063S9PAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
425 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C