CK05BX104KT/R
DigiKey Part Number
1001-2005-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2005-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK05BX104KT/R
Description
CAP CER 0.1UF 50V BX RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
EDA/CAD Models
CK05BX104KT/R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)