C44PRGR5470RASK
DigiKey Part Number
399-C44PRGR5470RASK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PRGR5470RASK
Description
CAP FILM 47UF 10% 1.4KVDC RADIAL
Detailed Description
47 µF Film Capacitor 640V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44PRGR5470RASK Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Voltage Rating - AC
640V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)