C44HLGR6400AASJ
DigiKey Part Number
399-14232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44HLGR6400AASJ
Description
CAP FILM 400UF 5% 700VDC RADIAL
Detailed Description
400 µF Film Capacitor 330V 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44HLGR6400AASJ Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Height - Seated (Max)
9.606" (244.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
330V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation
Voltage Rating - DC
700V