C44HLGP6100AASJ
DigiKey Part Number
399-14231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44HLGP6100AASJ
Description
CAP FILM 100UF 5% 700VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 330V 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44HLGP6100AASJ Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.937" (100.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
330V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation
Voltage Rating - DC
700V