C20ALGR5680AASK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
68 µF Film Capacitor 640V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
399-18473-ND
399-18473-ND
C20ALGR5680AASK
DigiKey Part Number
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C20ALGR5680AASK
Description
CAP FILM 68UF 10% 1.4KVDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C20ALGR5680AASK Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
640V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)
Features
Long Life
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6 mOhms