C1812C943KCGLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C1812C943KCGLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1812C943KCGLCAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1812C943KCGLCAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C943KCGLCAUTO
Description
CAP CER 0.094UF 500V C0G 1812
Detailed Description
0.094 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
C1812C943KCGLCAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked), High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)