C1206C151GCGACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C151GCGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C151GCGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C151GCGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C151GCGACTU
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±2% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C151GCGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)