ALC70A472CB063
DigiKey Part Number
399-19615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A472CB063
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 81.08mOhm @ 100Hz 13000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALC70A472CB063 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.3 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.15 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
61 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
81.08mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
13000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C