A765MN687M1ALAE013
DigiKey Part Number
399-A765MN687M1ALAE013TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A765MN687M1ALAE013CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A765MN687M1ALAE013DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765MN687M1ALAE013
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 13mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A765MN687M1ALAE013 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
241 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.82 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
680 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C