A759KS477M1AAAE014
DigiKey Part Number
399-A759KS477M1AAAE014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759KS477M1AAAE014
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759KS477M1AAAE014 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
242.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.844 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C