FMC16501WHTP
DigiKey Part Number
2315-FMC16501WHTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
2315-FMC16501WHTPCT-ND - Cut Tape (CT)
2315-FMC16501WHTPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC16501WHTP
Description
FUSE CHIP 0.5A 32VDC 0603
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 32 V Fuse Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
CSA, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.26 Ohms