SM20B-XSRS-ETB(LF)(SN)
SM20B-XSRS-ETB(LF)(SN)
SM20B-XSRS-ETB
DigiKey Part Number
455-3946-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-3946-1-ND - Cut Tape (CT)
455-3946-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM20B-XSRS-ETB
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 0.6MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.024" (0.60mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM20B-XSRS-ETB Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.057" (1.45mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Outer Shroud Contact
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
0.2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
30V