BM10B-ZESS-TBT(LF)(SN)
BM10B-ZESS-TBT(LF)(SN)
BM10B-ZESS-TBT
DigiKey Part Number
455-BM10B-ZESS-TBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-BM10B-ZESS-TBTCT-ND - Cut Tape (CT)
455-BM10B-ZESS-TBTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM10B-ZESS-TBT
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.059" (1.50mm)
EDA/CAD Models
BM10B-ZESS-TBT Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Outer Shroud Contact
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.4mm