Image for 30FLZ-SM2-TB is not available
30FLZ-SM2-TB
DigiKey Part Number
455-30FLZ-SM2-TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30FLZ-SM2-TB
Description
CONN FFC FPC TOP 30POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Cable End Type
Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Voltage Rating
50V
Number of Positions
30
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Gray
Height Above Board
0.079" (2.00mm)