02SUR-32S
DigiKey Part Number
455-2176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02SUR-32S
Description
CONN RCPT 2POS IDC 32AWG TIN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 32 AWG
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
32 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Closed End
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
2
Color
Natural
Pitch
0.031" (0.80mm)