LRC0201BS5N6GV001T
DigiKey Part Number
712-LRC0201BS5N6GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-LRC0201BS5N6GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-LRC0201BS5N6GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRC0201BS5N6GV001T
Description
FIXED IND 5.6NH 300MA 600 MOHM
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 600mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant
5.5GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)