EMDK501W153M1GF001E
DigiKey Part Number
709-EMDK501W153M1GF001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMDK501W153M1GF001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMDK501W153M1GF001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMDK501W153M1GF001E
Description
CAP PASSTHRU 0.015UF 500V 1410
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Feed Through Capacitor 500V 1410 (3524 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMDK501W153M1GF001E Models
Category
Voltage - Rated
500V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1410 (3524 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.140" L x 0.098" W (3.56mm x 2.49mm)
Capacitance
0.015 µF
Height (Max)
0.070" (1.78mm)
Tolerance
±20%