EMCT101W222M1GV001E
DigiKey Part Number
709-EMCT101W222M1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCT101W222M1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCT101W222M1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCT101W222M1GV001E
Description
CAP PASSTHRU 2200PF 100V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Feed Through Capacitor 100V 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
EMCT101W222M1GV001E Models
Category
Voltage - Rated
100V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Capacitance
2200 pF
Height (Max)
0.040" (1.02mm)
Tolerance
±20%