WP27D-S024VA3-R15000
DigiKey Part Number
670-3153-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-3153-1-ND - Cut Tape (CT)
670-3153-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP27D-S024VA3-R15000
Description
24 POS SOCKET, HYBRID WITH POWER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)