MM60-52B1-B1-R850 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MM60-52B1-B1-R850 |
Description | CONN PCI EXP MIN FML 52POS 0.031 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 52 Position Female Connector PCI Express Mini Card Gold 0.031" (0.80mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Read Out Dual |
Manufacturer JAE Electronics | Features Board Guide |
Series | Mounting Type Surface Mount, Right Angle |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Termination Solder |
Part Status Active | Contact Material Copper Alloy |
Card Type PCI Express Mini Card | Contact Finish Gold |
Gender Female | Contact Finish Thickness 3.94µin (0.10µm) |
Number of Positions 52 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Card Thickness 0.039" (1.00mm) | Material - Insulation Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Base Product Number |
Pitch 0.031" (0.80mm) |