FI-S10P-HFE
DigiKey Part Number
670-1713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-S10P-HFE
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.071" (1.80mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Strip
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin or Tin-Alloy
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V