FI-RE51S-VF-R1300
FI-RE51S-VF-R1300
FI-RE51S-VF-R1300
DigiKey Part Number
670-2149-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2149-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2149-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-RE51S-VF-R1300
Description
CONN RCPT 51POS 0.02 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount Gold
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Blade Socket
Mated Stacking Heights
10.1mm, 16.1mm
Style
Board to Cable/Wire
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact