FI-RE51S-HF
FI-RE51S-HF
FI-RE51S-HF
DigiKey Part Number
670-FI-RE51S-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
670-FI-RE51S-HFCT-ND - Cut Tape (CT)
670-FI-RE51S-HFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-RE51S-HF
Description
CONN RCPT 51P 0.02 GOLD SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FI-RE51S-HF Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.148" (3.75mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Blade Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Cable/Wire
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact