DX07BN24JA2R1300
DigiKey Part Number
670-3151-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-3151-1-ND - Cut Tape (CT)
670-3151-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07BN24JA2R1300
Description
USB TYPE C RECEPTACLE - ULTRA LO
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Category
Termination
Solder
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A
Voltage - Rated
48V