IXTX90N25L2
DigiKey Part Number
238-IXTX90N25L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTX90N25L2
Description
MOSFET N-CH 250V 90A PLUS247-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 90A (Tc) 960W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
640 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
23000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
960W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
33mOhm @ 45A, 10V