IXTX1R4N450HV
DigiKey Part Number
IXTX1R4N450HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTX1R4N450HV
Description
MOSFET N-CH 4500V 1.4A TO247PLUS
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 4500 V 1.4A (Tc) 960W (Tc) Through Hole TO-247PLUS-HV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXTX1R4N450HV Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
88 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3300 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
960W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
4500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247PLUS-HV
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40Ohm @ 50mA, 10V