IXTT170N10P
DigiKey Part Number
238-IXTT170N10P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTT170N10P
Description
MOSFET N-CH 100V 170A TO268
Detailed Description
N-Channel 100 V 170A (Tc) 715W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
198 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
715W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 500mA, 10V