IXTT140P10T
DigiKey Part Number
238-IXTT140P10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTT140P10T
Description
MOSFET P-CH 100V 140A TO268
Detailed Description
P-Channel 100 V 140A (Tc) 568W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
400 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
31400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
568W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 70A, 10V