IXTT110N10L2-TRL
DigiKey Part Number
238-IXTT110N10L2-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
238-IXTT110N10L2-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
238-IXTT110N10L2-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTT110N10L2-TRL
Description
MOSFET N-CH 100V 110A TO268
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 110A (Tc) 600W (Tc) Surface Mount TO-268 (IXTT)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
260 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-268 (IXTT)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 55A, 10V