IXTK180N15P
DigiKey Part Number
238-IXTK180N15P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTK180N15P
Description
MOSFET N-CH 150V 180A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 180A (Tc) 800W (Tc) Through Hole TO-264 (IXTK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
800W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-264 (IXTK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 90A, 10V