IXTK140N30P
DigiKey Part Number
IXTK140N30P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTK140N30P
Description
MOSFET N-CH 300V 140A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 140A (Tc) Through Hole TO-264 (IXTK)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 70A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 500µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14800 pF @ 25 V
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Base Product Number
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V