IXTH20P50P
DigiKey Part Number
238-IXTH20P50P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH20P50P
Description
MOSFET P-CH 500V 20A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 500 V 20A (Tc) 460W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5120 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
460W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 10A, 10V