IXTH20N65X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 111
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2.117
STMicroelectronics
In Stock: 84
STMicroelectronics
In Stock: 557
N-Channel 650 V 20A (Tc) 320W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH20N65X
DigiKey Part Number
IXTH20N65X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH20N65X
Description
MOSFET N-CH 650V 20A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1390 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
320W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
210mOhm @ 10A, 10V