IXTH16N20D2
DigiKey Part Number
238-IXTH16N20D2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH16N20D2
Description
MOSFET N-CH 200V 16A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel, Depletion Mode 200 V 16A (Tc) 695W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
208 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
695W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
73mOhm @ 8A, 0V