IXTH110N25T
DigiKey Part Number
IXTH110N25T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH110N25T
Description
MOSFET N-CH 250V 110A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 110A (Tc) 694W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
157 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
694W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 55A, 10V