IXTA80N075L2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 75 V 80A (Tc) 357W (Tc) Surface Mount TO-263AA
IXTA80N075L2
DigiKey Part Number
238-IXTA80N075L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA80N075L2
Description
MOSFET N-CH 75V 80A TO263AA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
357W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 40A, 10V