IXTA160N04T2
DigiKey Part Number
IXTA160N04T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA160N04T2
Description
MOSFET N-CH 40V 160A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 160A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4640 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 50A, 10V