IXFX120N25P
DigiKey Part Number
IXFX120N25P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFX120N25P
Description
MOSFET N-CH 250V 120A PLUS247-3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 120A (Tc) 700W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
700W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 60A, 10V