IXFK120N30T
DigiKey Part Number
IXFK120N30T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK120N30T
Description
MOSFET N-CH 300V 120A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 120A (Tc) 960W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
265 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
20000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
960W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 60A, 10V