IXFH20N80P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 42
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 25
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Infineon Technologies
In Stock: 518
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 481
N-Channel 800 V 20A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
IXFH20N80P
DigiKey Part Number
IXFH20N80P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH20N80P
Description
MOSFET N-CH 800V 20A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4685 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 10A, 10V