IXFH15N60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 25
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Infineon Technologies
In Stock: 518
Infineon Technologies
In Stock: 136
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 481
In Stock: 352
N-Channel 600 V 15A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
HiPerFET_TO-247-3
IXFH15N60
DigiKey Part Number
IXFH15N60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH15N60
Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO-247AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
170 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4500 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
500mOhm @ 500mA, 10V