DSS16-01A
DigiKey Part Number
DSS16-01A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSS16-01A
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 16A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 16A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSS16-01A Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
16A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 15 A