DSI30-12A
DigiKey Part Number
DSI30-12A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSI30-12A
Description
DIODE STANDARD 1200V 30A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 400V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.29 V @ 30 A