DSEI60-12A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 243
Diode 1200 V 52A Through Hole TO-247AD
DSEI60-12A
DigiKey Part Number
DSEI60-12A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEI60-12A
Description
DIODE STANDARD 1200V 52A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.2 mA @ 1200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io)
52A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.55 V @ 60 A