DSEI25-06A
DigiKey Part Number
238-DSEI25-06A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEI25-06A
Description
DIODE STANDARD 600V 25A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 25A Through Hole TO-220-2
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 400V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
25A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.51 V @ 25 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)