DPG60C200QB
DigiKey Part Number
DPG60C200QB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG60C200QB
Description
DIODE ARRAY GP 200V 30A TO-3P
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 30A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.34 V @ 30 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-3P
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A