DPG10I400PA
DigiKey Part Number
DPG10I400PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG10I400PA
Description
DIODE STANDARD 400V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 10A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
45 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 400 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.32 V @ 10 A